USB یکی از موفقیتهای نهایی فناوری است - یک استاندارد جهانی که اکنون 20 سال است که مرکز انتقال داده و سیم با سیم است.

اما در چند سال اخیر همه چیز با استانداردهای USB 3.x که دارای چندین نوع کابل هستند کمی گیج کننده شده است. این نیز با داشتن چندین استاندارد اتصال به عنوان بخشی از این امر گیج کننده تر شده است.

این با USB 4.0 ورودی که از یک کانکتور استاندارد (USB-C) استفاده می کند و چندین استاندارد اتصال را با هم جمع می کند ، برطرف می شود.

این دستگاه در پردازنده های نسل 11 اینتل Core و مک های سیلیکون اپل با مک بوک ایر ، مک بوک پرو 13 و مک مینی پشتیبانی می شود.

مشخصات USB 4 در اواخر سال 2019 منتشر شد و بنابراین زمان مناسب برای ظهور دستگاه ها با آن است - معمولاً حدود 18 ماه طول می کشد تا دستگاه ها پس از انتشار استاندارد جدید برای اولین بار به بازار بیایند. در حال حاضر بیش از 50 شرکت در استاندارد USB مشارکت دارند ، به ویژه شرکت های پشتیبان گروه USB Promoter - اپل ، HP ، اینتل ، مایکروسافت ، ST Microelectoronics و Texas Instruments.

USB 3.2 Gen 1 ، که قبلاً با نام USB 3.0 شناخته می شد ، با سرعت حداکثر 5 گیگابیت بر ثانیه.
     USB 3.2 Gen 2 ، که قبلاً با نام USB 3.1 شناخته می شد ، حداکثر سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه.
     USB 3.2 Gen 2x2 ، که در واقع USB 3.2 "مناسب" است ، با حداکثر سرعت 20Gbps.


سردرگمی تندربولت
یکی از ابهامات بیشتر در چند سال گذشته فناوری انتقال سریع Thunderbolt طراحی شده توسط اینتل بود که ابتدا توسط اپل به کار گرفته شد. در حال حاضر بیش از 400 رایانه شخصی با Thunderbolt 3 و 450 دستگاه جانبی سازگار در بازار موجود است.

Thunderbolt این روزها روی کانکتور USB-C کار می کند (اگرچه قبلاً قبل از رواج USB-C روی DisplayPort کار می کرد). اما Thunderbolt دو مسئله اساسی دارد:

اولاً ، همه دستگاهها Thunderbolt ندارند و مگر اینکه مشخصات فنی را پیش روی خود داشته باشید ، واقعاً مشخص نیست که دستگاهها چه کاری انجام می دهند و از آن پشتیبانی نمی کنند. این به این دلیل است که پورت USB -C می تواند یک پورت Thunderbolt باشد ، اما می تواند یک پورت USB 3.x استاندارد یا - در حال حاضر - پورت USB 4 باشد.

ثانیاً ، دستگاه های مشابه می توانند دارای پورت هایی باشند که با Thunderbolt سازگار هستند و برخی از پورت هایی که با Thunderbolt سازگار نیستند - حتی اگر ظاهر آنها یکسان باشد. 

قرار دادن Thunderbolt در USB
بنابراین برای ساده تر شدن کار ، اینتل اعلام کرد که کار خود را در Thunderbolt به گروه USB Promoter کمک کرده است - ارگان صنعتی که تصمیم می گیرد استاندارد USB به چه معناست.

این بدان معناست که Thunderbolt اساساً از USB 4.0 پشتیبانی می کند ، بنابراین همه دستگاه ها و پورت های USB 4.0 به طور خودکار با دستگاه های Thunderbolt برای انتقال سریع داده ها و همچنین شارژ و نمایش دستگاه در یک کابل واحد سازگار خواهند بود.

سازندگان دستگاه ها قادر خواهند بود دستگاه های Thunderbolt را بدون پرداخت حق امتیاز به اینتل بسازند ، که باید پذیرش را آسان کند.

اینتل همچنین Thunderbolt 3 را در حال حاضر در CPU های اینتل ادغام می کند ، تلاشی که با آخرین پردازنده های نسل دهم اینتل Core در سال 2019 آغاز شد.

 اینتل اکنون Thunderbolt 4 را معرفی کرده است که بسیار شبیه به Thunderbolt 3 است اما از حداقل دو صفحه نمایش 4K پشتیبانی می کند و داده های PCIe تا 32 گیگابایت بر ثانیه و همچنین انتقال داده ها با سرعت بالای 40 گیگابایت در ثانیه سرعت بالای کابل تا 2 متر اگر دستگاه شما Thunderbolt 4 دارد ، قطعاً از USB 4 نیز پشتیبانی می کند.

براد ساندرز ، رئیس گروه تبلیغاتی USB ، در بیانیه ای گفت: "هدف اصلی USB ارائه بهترین تجربه کاربر با ترکیب داده ها ، صفحه نمایش و انتقال قدرت بر روی یک کابل و اتصال دهنده ای کاربر پسند و قوی است."

 عملکرد را دو برابر (40 گیگابیت بر ثانیه) در مقایسه با سریعترین نسخه USB 3.x که 20 گیگابیت بر ثانیه ارائه می داد ، ارائه می دهیم. با این حال ، یک نکته تلخ وجود دارد زیرا دقیقاً همان سرعت Thunderbolt 3 است ، به این معنی که هیچ پیشرفتی برای طرفداران فعلی Thunderbolt 3 در استانداردی که چندین سال از عمر آن می گذرد ، وجود نخواهد داشت.

کابل های USB Type-C موجود می توانند از طریق دو خط منتقل شوند ، در حالی که اگر کابل های دارای گواهینامه سازگار دارید ، می توانید تا 40 گیگابیت بر ثانیه انتقال دهید.

چه اتفاقی برای کانکتور می افتد؟
اتصال USB-C به گونه ای طراحی شده است که در آینده قابل اثبات و برگشت پذیر است. خواهد ماند. استاندارد جدید با میزبان های USB 3.2 ، USB 2.0 و Thunderbolt 3 موجود سازگار است ، اگرچه اتصال USB-C ندارند ، طبیعتاً به آداپتور نیاز خواهند داشت.