تراشه‌های نسل دوازدهم Alder Lake اینتل بالاخره وارد شدند و عصر جدیدی از تراشه‌های این شرکت را آغاز کردند که توسط پردازنده اصلی Core i9-12900K رهبری می‌شود، که اینتل قول می‌دهد «بهترین پردازنده بازی جهان» باشد.

این شرکت از CES 2021 در ژانویه، Alder Lake را مورد آزمایش قرار داده است و جزئیات بیشتری را در مورد ویژگی های رویکرد معماری هیبریدی خود در روز معماری 2021 خود در ماه جولای فاش کرد. اما اعلام امروز نقطه اوج این تلاش‌ها در قالب سخت‌افزار واقعی است که می‌توانید بخرید و استفاده کنید.

اینتل با سه تراشه جدید به رهبری مدل Core i9-12900K که در مجموع 16 هسته (تقسیم شده بین هشت هسته P با عملکرد اجباری و هشت هسته E کارآمد) و 24 رشته و 24 هسته ارائه می کند، کارها را آغاز می کند. با استفاده از فناوری Turbo Boost Max 3.0 اینتل می‌تواند به سرعت کلاک تا 5.2 گیگاهرتز برسد. در مجموع، اینتل به لطف معماری جدید P-core در مقایسه با تراشه های نسل یازدهم خود، نوید بهبود عملکرد 19 درصدی را می دهد.

همچنین Core i7-12700K (12 هسته کل و 20 رشته، با هشت هسته P و چهار هسته E) و Core i5-12700K (10 هسته کل و 16 رشته، با شش هسته P و چهار هسته E) وجود دارد. ) برای کسانی که به قدرت آتش زیادی نیاز ندارند. هر یک از این سه تراشه جدید در یک نوع KF نیز موجود است که از گرافیک یکپارچه Intel UHD Graphics 770 برای کاهش قیمت چند دلاری استفاده می‌کند.

اینتل همچنین از تراشه های جدید برای معرفی بسیاری از پشتیبانی های آینده برای استانداردهای پیشرفته تر استفاده می کند. هر سه تراشه جدید تا 20 خط PCIe (تقسیم شده بین 16 خط PCIe 5.0 و 4 PCIe 4.0)، پشتیبانی از حافظه DDR5 تا 4800MT/s (همراه با پشتیبانی DDR4 قدیمی تر با سرعت 3200MT/s) و L3 و L2 بزرگتر ارائه می کنند. اندازه های حافظه پنهان

متأسفانه، با تراشه‌های جدید نیاز به یک مادربرد جدید احساس می‌شود: Alder Lake به یک مادربرد ساخته شده بر روی چیپست جدید معرفی‌شده Z690 اینتل نیاز دارد که امکانات مدرن‌تری مانند پشتیبانی از Wi-Fi 6E و انتقال سریع‌تر داده USB 3.2 Gen 2x2 را اضافه می‌کند. اینتل در اینجا از یک سوکت جدید LGA 1700 استفاده می کند، بنابراین ممکن است حتی به یک خنک کننده جدید یا کمی به روز شده از سوی سازنده نیاز داشته باشید.

اینتل همچنین به شدت ویندوز 11 را به عنوان بخشی کلیدی از مجموعه Alder Lake خود تحت فشار قرار می دهد و اشاره می کند که با مایکروسافت برای بهینه سازی نرم افزار Intel Thread Director خود برای مدیریت بهتر وظایف در سراسر رشته ها هنگام استفاده از سیستم عامل جدید همکاری کرده است. ما باید خودمان را آزمایش کنیم تا ببینیم که آیا ویندوز 11 افزایش قابل توجهی در عملکرد ارائه می دهد، به همراه اینکه تراشه های جدید تا چه اندازه در مقابل رقبای AMD و اپل قرار می گیرند.

و در حالی که اینتل اغلب تراشه‌های هر سال را به عنوان نسل جدید معرفی می‌کند، نسل دوازدهم (با نسخه دسکتاپ امروز شروع می‌شود) واقعاً شایسته این عنوان است. این نه تنها بزرگترین جهش برای تراشه‌های دسکتاپ اینتل در سال‌های اخیر است، بلکه اولین رویکرد جدید اینتل در مورد نحوه طراحی بهترین تراشه‌های خود است.

مجموعه جدید تراشه‌های Alder Lake اولین تراشه‌های دسکتاپ اینتل هستند که فراتر از فرآیند 14 نانومتری هستند که این شرکت از زمانی که برای اولین بار در تراشه‌های نسل ششم Skylake در سال 2015 معرفی شد، استفاده می‌کرد. در عوض، تراشه‌های نسل دوازدهم جدید بر روی فرآیند جدید اینتل 7 (که قبلاً به عنوان نسل سوم فرآیند 10 نانومتری اینتل یا Enhanced Superfin شناخته می‌شد) عرضه خواهند شد.

همانطور که اینتل قبلاً توضیح داده است، تراشه‌های جدید Alder Lake رویکرد جدیدی برای تراشه‌های x86 برای این شرکت هستند، رویکردی که به شدت شبیه رویکردی است که Arm برای سال‌ها در پیش گرفته است (و چنین موفقیتی را در خط تراشه‌های M1 اپل شاهد بوده است). سخت‌افزار Alder Lake به‌جای تکیه بر روی پر کردن هسته‌های پرقدرت در یک تراشه واحد، هسته‌های «عملکردی» (که تقریباً شبیه به پردازنده‌های کلاس Core اینتل هستند) را با هسته‌های «بازده» (نزدیک به Atom) ترکیب می‌کند. هسته های کلاس) برای ترکیبی از قدرت و کارایی.

اینتل قبلاً در تراشه‌های Lakefield در سال 2020 به این ایده پرداخته است، اما اینها مجموعه‌ای محدودتر از تراشه‌ها بودند که برای سخت‌افزارهای کم مصرف طراحی شده بودند. از سوی دیگر، Alder Lake قصد دارد علاوه بر لپ‌تاپ‌ها و دستگاه‌های فوق‌قابل حمل، رایانه‌های رومیزی در مقیاس کامل را به‌عنوان پردازنده‌ی مرکزی پرچم‌دار اینتل تامین کند.

تراشه‌های نسل دوازدهم همچنین فرصتی را برای اینتل نشان می‌دهند که پس از خط تولید دسکتاپ نسل یازدهم خود، که تلاش می‌کرد تا با استفاده از طرح‌های 10 نانومتری که به فرآیند 14 نانومتری پس‌پورت شده‌اند، فرآیند قدیمی 14 نانومتری اینتل و مشکلات آن را با تاخیرهای تولید 10 نانومتری جبران کند، خود را بازخرید کند. اما به دلیل تفاوت‌های موجود در این دو معماری، اینتل مجبور شد تعداد هسته‌هایی را که می‌توانست روی تراشه‌های نسل یازدهم ارائه دهد در مقایسه با سخت‌افزار نسل دهمی که قبل از آن بود، کاهش دهد.

در نتیجه، مدل‌های سال گذشته عملکرد چند رشته‌ای ضعیفی را در مقایسه با پردازنده‌های خود ارائه کردند: همانطور که بررسی کامل Anandtech اشاره می‌کند، تراشه‌های نسل یازدهم سود کمی (و حتی، در برخی موارد، عملکرد بدتر) برای بازی‌ها ارائه می‌کنند، در حالی که بسیار کارآمد هستند. گرمتر و تشنه قدرت بیشتر
تراشه‌های دسکتاپ جدید نیز تنها آغاز راه هستند: اینتل برنامه‌های بزرگی برای معماری هیبریدی Alder Lake دارد که شامل تراشه‌های موبایل (نمونه‌ای که شش هسته P و هشت هسته E را نشان می‌دهد) و تراشه‌های فوق‌موبایل (مانند مدلی با دو هسته P و هشت هسته E) برای لپ تاپ ها و سایر دستگاه های قابل حمل در آینده.
پیش‌سفارش‌های تراشه‌های نسل دوازدهم اینتل از امروز آغاز می‌شوند و تراشه‌ها در تاریخ 4 نوامبر در دسترس هستند.