به راحتی می توان فکر کرد که CPU یا کارت گرافیک قلب تپنده رایانه بازی شما هستند، اما بدون خنک کننده کافی نمی توانند دورتر شوند - مگر اینکه یک توستر بسیار گران قیمت و بی اثر بخواهید. اینجاست که طرفداران کامپیوتر شما وارد می شوند و تهویه کافی برای پایین نگه داشتن دمای سیستم و بالا نگه داشتن نرخ فریم شما ایجاد می کنند. متأسفانه، همه فن‌ها به یک اندازه ساخته نمی‌شوند و می‌تواند تعادل ظریفی بین جریان هوا، نویز و زیبایی‌شناختی ایجاد کند.

فن ها برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد سخت افزار شما، دمیدن هوای خنک روی اجزای سخت کار شما قبل از بیرون آوردن آن از کیس کامپیوتر شما، اساسی هستند. اگر تا به حال فکر کرده اید که چرا اتاق شما بعد از بازی گرم می شود، به این دلیل است که طرفداران شما کار خوبی انجام می دهند.

اگر دکل شما کمی بیش از حد داغ شد و از "دمای خاموش" خود فراتر رفت، نگران نباشید، زیرا اقدامات ایمنی مدرن قبل از اینکه آسیبی وارد شود، سیستم شما را خاموش کرده و خاموش می کند. این محدودیت در پیکربندی متفاوت است، اما معمولاً در حدود 100 درجه سانتیگراد (212 درجه فارنهایت) برای پردازنده قرار دارد. حتی اگر به این عدد جادویی نرسیدید، شناور کردن در هر نقطه ای نزدیک آن، عملکرد پردازنده و GPU شما را کاهش می دهد، که اغلب منجر به لکنت و تاخیر می شود. بنابراین، اگر در اولین بار کارها را درست انجام ندهید، دقیقاً برای اجزای شما مضر نیست، اما نمی‌توانیم بگوییم که سختی کار کردن رایانه شما بسیار عملی است.

اجازه ندهید که اصطلاحات شما را فریب دهند. هنگامی که CFM، dB، RPM را قطع کردید و فشار هوای خود را از فشار استاتیک خود تشخیص دادید، ایجاد یک جریان هوای خوب در سراسر کیس رایانه شخصی بسیار ساده است. فقط باید ابتدا این عوامل را در نظر بگیرید:

اندازه پنکه مناسب را انتخاب کنید
در حالی که 120 میلی‌متر و 140 میلی‌متر دو اندازه رایج هستند، پنکه‌ها می‌توانند از 40 میلی‌متر تا 200 میلی‌متر کوچک متغیر باشند. قبل از خرید باید سازگاری با کیس کامپیوتر و خنک کننده CPU خود را بررسی کنید.

اندازه فن شما مستقیماً به مقدار هوایی که می تواند فشار دهد (اندازه گیری شده برحسب فوت مکعب در دقیقه؛ CFM)، نویز تولید شده (اندازه گیری شده بر حسب دسی بل؛ دسی بل) و سرعت چرخش پره ها (اندازه گیری شده بر حسب دسی بل) بستگی دارد. چرخش در دقیقه؛ RPM). پنکه‌های بزرگ‌تر سطح بزرگ‌تری دارند، به این معنی که می‌توانند هوای بیشتری را در حین چرخش با سرعت پایین‌تری نسبت به همتایان کوچک خود فشار دهند، که همچنین باعث می‌شود آنها ساکت‌تر شوند. البته، این با این هشدار همراه است که برای اتصال آنها به یک شاسی یا خنک کننده بزرگتر نیاز دارید، که آنها را برای سیستم های فرم فاکتور کوچک نامناسب می کند. با این حال، اگر می توانید بزرگ شوید، آن را توصیه می کنیم.

سرعت در مقابل نویز
ممکن است هنگام انتخاب طرفداران رایانه شخصی خود با انتخاب بین یک سیستم بی صدا یا یک سیستم مؤثر روبرو شوید. فن‌های سریع‌تر هوای بیشتری را فشار می‌دهند و به شما کمک می‌کنند تا دکل خود را بهتر خنک کنید، اما این باعث می‌شود که گاهی اوقات صدای آنها بیشتر شود زیرا فن‌ها سریع‌تر می‌چرخند و موتورهای الکتریکی سخت‌تر کار می‌کنند. خوشبختانه، چندین تولیدکننده خود را وقف تولید فن‌های مبتنی بر عملکرد کرده‌اند که هدفشان متعادل کردن هر دو عنصر است - حتی در مورد ساکت بودن هم همین نام وجود دارد!
و اگر این کار باعث قطع نشدن آن نشد، می توانید بهترین های هر دو دنیا را با یک کنترلر فن داشته باشید.

فن های PWM و کنترل کننده های فن
برخلاف فن‌های سه پین معمولی شما که در یک RPM ثابت گیر کرده‌اند – مگر اینکه خوش شانس باشید که مادربردی داشته باشید که از تنظیم ولتاژ پشتیبانی می‌کند – فن‌های PWM با یک پایه چهارم اضافی ارائه می‌شوند که سیگنال‌هایی را برای کنترل سرعت ارسال و دریافت می‌کند. چرخش جفت کردن آن با یک کنترلر فن به شما امکان می دهد سرعت فن های خود را به صورت دستی تنظیم کنید یا پارامترهای خاصی را تنظیم کنید تا فن PWM به طور خودکار بر اساس دمای سخت افزار شما سرعت خود را تغییر دهد. وقتی در حال مرور وب هستید، این کار سرعت را کاهش می‌دهد و هنگام راه‌اندازی جدیدترین بازی، سریع‌تر می‌شود.

توجه: می توانید یک فن سه پین را به یک اسلات چهار پین وصل کنید و بالعکس، اما از مزایای PWM اضافی برخوردار نخواهید شد مگر اینکه هر چهار پایه را به یک فن سازگار متصل کنید.
اکثر مادربردهای مدرن از فن های PWM پشتیبانی می کنند و به شما اجازه می دهند منحنی فن ها را از داخل BIOS تغییر دهید. برخی از کیس های رایانه شخصی حتی دارای کنترلرهای فن داخلی هستند. به طور کلی، طرفداران PWM ساکت تر هستند زیرا سرعت خود را بسته به استفاده از رایانه شخصی شما تغییر می دهند، اما این احتمال وجود دارد که شما بتوانید سیگنال PWM را بشنوید.
دو راه وجود دارد که می توانید فن های خود را قرار دهید: به عنوان یک ورودی برای کشیدن هوا به داخل کیس، یا به عنوان یک اگزوز برای بیرون راندن هوا. از آنجایی که هوا از طریق یک فن عبور می کند، مهم است که آنها را به درستی نصب کنید تا جریان هوا به طور یکپارچه هدایت شود.

توجه: به شکل تیغه ها نگاه کنید تا ببینید  هوا را به چه سمتی فشار می دهند. از سمت گرد تیغه ها به داخل رفته و از قسمت مقعر خارج می شود. حتی ممکن است یک برچسب برای نشان دادن جهت جریان هوا بسته به برند پیدا کنید.

به طور کلی بهتر است فن های ورودی خود را در جلو و پایین بدنه خود و فن های اگزوز را در عقب و بالا قرار دهید. این به این دلیل است که هوای گرم بالا می‌آید و جریان هوای طبیعی تری ایجاد می‌کند. فن های جانبی چندان رایج نیستند، اما در صورت استفاده باید به عنوان ورودی استفاده شوند.

هر فن ورودی، مهم نیست که در کجا قرار دارد، باید با یک فیلتر برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار همراه باشد. گرد و غبار گرما را عایق می کند و دفع این درجه ها را بسیار دشوار می کند - به علاوه هیچ کس دوست ندارد مرتباً از رایانه شخصی خود مراقبت کند.

جریان هوای مثبت، خنثی و منفی
جریان هوا را می توان به سه نوع تقسیم کرد که به CFM فن های ورودی شما در مقایسه با فن های اگزوز بستگی دارد:
     فشار مثبت - فن های شما هوای بیشتری را به داخل کیس می کشند تا آن را بیرون کنند.
     فشار خنثی - فن های شما همان مقدار هوا را به داخل کیس می کشند که به بیرون فشار می دهند. تنها زمانی می توانید به این هدف برسید که کل CFM فن های ورودی شما برابر با CFM تمام اگزوزهای شما باشد.
     فشار منفی - فن های شما هوای کمتری را به داخل کیس می کشند تا آن که به بیرون فشار می دهند، که خلاء ایجاد می کند.
تقریباً همیشه ارزش دارد که از هر نوع فشار منفی اجتناب کنید زیرا گرد و غبار بیشتری را جذب می کند و گرد و غبار بیشتر به معنای تمیز کردن بیشتر برای جلوگیری از افزایش دما است. فشار خنثی یا کمی مثبت برای جلوگیری از تجمع گرد و غبار ایده آل است.

جریان هوا در مقابل فشار استاتیک
با کمال تعجب، فن هایی که روی رادیاتور خنک کننده AIO شما قرار می گیرند، در واقع مشابه فن هایی نیستند که برای اتصال به کیس شما طراحی شده اند. اینها به عنوان فن های فشار استاتیک بالا شناخته می شوند اما در طبیعت با نام های مختلفی مانند ساکت باشید! فن های پر سرعت
فن هایی که برای فشار استاتیک طراحی شده اند با نیروی اضافی همراه هستند تا بهتر بتوانند هوا را از طریق سطوح محدود مانند رادیاتور کولر آبی بکشند یا فشار دهند. اگرچه آن‌ها تمایل دارند سریع‌تر بچرخند، اما همیشه CFM بهتری نسبت به فن استاندارد شما ندارند که برای جریان هوا ساخته شده‌اند و احتمالاً ارزش مالیات سر و صدایی که در ساخت‌های کاملاً خنک‌کننده هوا دارند را ندارند.

نورپردازی LED RGB

اکثر فن‌ها مربع‌های معمولی مشکی، قهوه‌ای یا خاکستری هستند که هدفشان این است که به‌طور نامحسوس در سیستم شما بنشینند، اما گاهی اوقات می‌بینید که برای جلب توجه با LEDهای روشن طراحی شده‌اند. به جرات می توان گفت که این چراغ ها بر عملکرد رایانه شخصی شما تأثیر نمی گذارند، اما اغلب با برچسب قیمتی عالی عرضه می شوند، بنابراین این به شما بستگی دارد که فکر می کنید کمی ذوق و سلیقه بیشتر ارزش دارد.
اینها در سه نوع هستند: تک رنگ، RGB و RGB آدرس پذیر. RGB معمولی میلیون ها رنگ را در نوک انگشتان شما باقی می گذارد، اما شما فقط می توانید یک رنگ را در یک زمان انتخاب کنید. ARGB بهترین این دسته است، زیرا به شما امکان می‌دهد هر زمان که حال و هوای شما را گرفت، الگوهای چند رنگی را در سرتاسر کیس خود با هم ترکیب کنید.
اگر می‌خواهید چراغ‌های خود را با رم، خنک‌کننده CPU و تجهیزات جانبی خود هماهنگ کنید، باید به اکوسیستم‌های مختلف توجه داشته باشید، زیرا همه اجزای RGB به خوبی با تجهیزات دیگر بازی نمی‌کنند. بهترین کار این است که به سراغ چیزی بروید که در رویکردش سیستمی است، مانند be quiet’s Light Wings، زیرا این فن ها در یک باغ دیواری محبوس نیستند و با اکثر برندهای دیگر کار می کنند.