استودیو Arkane یکی از قهرمانان ناشناخته ژانر تیراندازی اول شخص است. توسعه دهنده عناوینی مانند Dishonored and Prey (2017) را طراحی کرده است که مهارت زیادی در تولید تجربه های تیرانداز منحصر به فرد نشان می دهد. Deathloop این روند نوآورانه را با تمرکز بر یک مکانیک حلقه زمان هوشمندانه ادامه می‌دهد ، که شخصیت اصلی Groundhog را مشاهده می‌کند - به جز چندین سلاح مرگبار ، این روند ابتکاری را ادامه می دهد. با قیمت 59.99 دلار Deathloop که قرار است اواخر امسال در PlayStation 5 و PC عرضه شود ، می تواند یکی از بهترین بازی های سال 2021 باشد.


مرگ پایان کار نیست 

در Deathloop شما به عنوان قاتلی به نام Colt بازی می کنید. به محض بیدار شدن در جزیره Black Reef ،  برای شکستن حلقه زمان بی پایان ، شما باید هشت قاتل به نام The Visionaries را شکار کرده و از بین ببرید. مسائله پیچیده یک قاتل به نام جولیانا است که تمام تلاش خود را می کند تا از شکستن حلقه شما جلوگیری کند.

هنگام کاوش در چهار منطقه Black Reef ، سرنخ ها و اطلاعاتی را پیدا می کنید که ترورهای شما را تسهیل می کند. هر منطقه چهار دوره زمانی دارد: صبح ، ظهر ، بعد از ظهر و عصر. شما باید در ساعات مختلف روز مناطق را کاوش کنید ، زیرا در هر مکان  اطلاعات مختلف وجود دارد. با توجه به اینکه Visionaries و پیروان آنها مایل به ادامه زندگی در چرخه زمانی هستند ، آنها تمام تلاش خود را می کنند تا شما را از شکستن چرخه باز دارند.

 Deathloop مانند یک سرگرمی نیست. با هر حلقه ، سرنخ و اطلاعاتی در مورد اهداف خود و Black Reef بدست می آورید. در حالی که Colt ممکن است هنگام مرگ مقداری سلاح و تجهیزات از دست بدهد ، اما خاطرات خود را حفظ می کند. به عنوان مثال ، اگر کد safe را پیدا کنید ، آن کد در حلقه های بعدی با شما باقی می ماند. خوشبختانه شما تایمر ندارید. شما آزاد هستید که با سرعت خودتان کاوش کنید و تحقیقات را انجام دهید. این به شما فرصتی می دهد تا برای حلقه بعدی هر چه بیشتر اطلاعات را جمع آوری کنید. هدف نهایی این است که در مورد The Visionaries همه آنچه می توانید بیاموزید ، بنابراین می توانید آنها را به یک مکان ببرید و بیرون کنید.

ابزارهای مرگبار 

کارگردان بازی Dinga Bakaba ، گیم پلی اصلی Deathloop را "Dishonored with guns" توصیف می کند. این اسلحه ها شامل اسلحه های دستی ، اس ام جی ، مسلسل ، تفنگ ساچمه‌ای و حتی یک silenced nail gun است. چندین دستگاه فروش خودکار که در سراسر Black Reef پراکنده شده اند ، مهمات تقریباً نامحدودی به شما ارائه می دهند (در یک تماس خوب ، مهمات کاملاً رایگان است). یک خنجر برای حذف های پنهان مناسب است.


 Slabs توانایی های فراطبیعی متنوعی را در اختیار Colt قرار می دهد. Shift power به شما امکان می دهد تا از  محیط دور شوید ، در حالی که اتر شما را نامرئی می کند. Karnesis و Nexus دو قابلیت جالب تر هستند. اولی یک قدرت از راه دور است که به شما اجازه می دهد مانند عروسک های پارچه ای دشمنان را به پرواز در آورید ، در حالی که دومی دشمنان را به هم پیوند می دهد. اگر یک دشمن را بکشید ، همه دشمنان می میرند. Trinkets مواردی هستند که جایزه اسلحه ، قدرت Slab و توانایی های بدنی Colt را اضافه می کنند. هر چقدر نازک تر باشد ، اثرات آن قدرتمندتر است. این اثرات شامل Crack Shot (هدف گیری سریعتر) ، Shock Absorber (کاهش میزان لگد اسلحه) و Big Box (افزایش مهمات) است.

Crashing the Partyما در جریان یک رویداد پیش نمایش دیجیتالی شاهد مأموریت ترور هستیم. کلت یک بیننده ، الکسیس دورسی را شکار کرد ، که یک مهمانی رژه بزرگ برگزار کرد. کولت به پشت بام ها رفت و دشمنان خود را با چاقو فرستاد ، اما توسط برجک کشته شد. به جای راه اندازی مجدد حلقه ، Colt به لطف یک منبع مرموز و غیرقابل بازشدن به نام Residuum به ابتدای سطح بازگشت. مشابه Dark Souls ، Deathloop به شما اجازه می دهد به مکانی که Colt در آن جان داده است برگردید تا بتوانید وسایل افتاده او را بازیابی کنید. 

ما در جریان یک رویداد پیش نمایش دیجیتالی شاهد مأموریت ترور هستیم. کلت یک بیننده ، الکسیس دورسی را شکار کرد ، که یک مهمانی رژه بزرگ برگزار کرد. کولت به پشت بام ها رفت و دشمنان خود را با چاقو از بین برد ، اما توسط برجک کشته شد. به جای راه اندازی مجدد حلقه ، Colt به لطف یک منبع مرموز  به نام Residuum به ابتدای سطح بازگشت. مشابه Dark Souls ، Deathloop به شما اجازه می دهد به مکانی که Colt در آن جان داده است برگردید تا بتوانید وسایل افتاده او را بازیابی کنید.

در طول تلاش دوم ، كولت با دستگاهی به نام Hackamajig برجكی را كه باعث مرگ وی شد هك كرد. علاوه بر برجک های هک ، این ابزار همه کاره به شما امکان می دهد قفل درها را باز کنید و وسایل الکترونیکی را فعال کنید تا عوامل حواس‌پرتی ایجاد کنید. با غیر فعال کردن برجکها ، کلت وارد مهمانی شد و یک کمدین نقاب دار را دید که به طرز بدی نمایش کمدی standup را اجرا می‌کرد. اجرای او مورد استقبال مردم قرار نگرفت ، بنابراین در یک تله در زیر پایش باز شد. کلت به این جزئیات برای استفاده احتمالی در آینده توجه کرد. بعداً ، کلت مکالمه ای را درباره ماهیت مغرورانه  Aleksis شنید. همانطور که توسعه دهندگان توضیح دادند ، یادداشت ها ، مکالمات ، پرونده ها و موارد دیگر بینشی از رفتارها و برنامه های اهداف ارائه می دهند. بسته به زمان روز ، اطلاعات مختلفی پیدا خواهید کرد. این شما را تشویق می کند تا دوره های زمانی هر منطقه را پاک کنید.

نسخه نمایشی به پایان رسید و کلت بار دیگر به عمارت نفوذ کرد. هنگامی که به اتاق کمدی استندآپ بازگشت ، کلت مردی بلند قامت و نقاب دار را روی صحنه مشاهده کرد. غرور و خودبینی این مرد او را به صورت Aleksis نشان می‌داد. کولت به کنار صحنه رفت ، یک صفحه کنترل مخفی پیدا کرد و درب تله را در زیر Aleksis فعال کرد و هدف را در یک چرخ گوشت غول پیکر فرو برد.

این تنها یکی از راههای زیادی است که می توانید Aleksis را اداره کنید. در صورت تمایل ، می توانید از شانس خود استفاده کرده و با اسلحه های مشتعل شلیک شده به اهداف خود برسید. یا می توانید اهداف را به نقاط خاص هدایت کنید تا آنها را بکشید. توسعه دهندگان بر  روشهای متعدد برای تکمیل اهداف تأکید کردند. از این نظر ، ترورهای بی پایان Deathloop ما را به یاد سه عنوان اخیر Hitman می اندازد.

Innovative Multiplayer, Retro Style

یکی از جالب ترین ویژگی های Deathloop چند نفره بودن آن است. همانطور که قبلاً ذکر شد ، جولیانا بلیک در طول بازی به طور فعال  کلت را شکار می کند و او توسط یک حریف انسانی یا هوش مصنوعی کنترل می شود. هنگام بازی در نقش جولیانا ، شما آزاد هستید که به  یک بازیکن تصادفی  با سلاح و قدرت ضربه بزنید. همچنین شما فهرستی از شاهکارهای بزرگ نیز دریافت خواهید کرد ، مانند کشتن کلت با سلاح های خاص یا صدمه زدن به کلت بدون کشتن او (به طور موثر ضربه زدن به بازیکن مخالف). اتمام این کارها به شما امتیازاتی می دهد که برای باز کردن قفل سلاح ها و قدرت استفاده می شود. به همین دلیل جولیانا از افراد دیگر متفاوت خواهد بود. توسعه دهندگان جزئیات زیادی در مورد حالت چند نفره Deathloop فاش نکرده اند ، اما قول داده اند که اطلاعات بیشتری را به زودی ارائه دهد.

ما نمی توانیم در مورد Deathloop بحث کنیم بدون اینکه در ارائه یکپارچه سازی با سیستم عامل آن صحبت کنیم. کلت شخصیتی شبیه جیمز باند است که دشمنان را با سبک  هوشمندانه ای از بین می برد. فناوری و معماری آینده نگرانه الهام گرفته از دهه 1960 ، اوج جنگ سرد را برمی انگیزد. موسیقی متن متنوع و شگفت انگیز نیز به بازی طعم قاطع قدیمی می دهد. Deathloop تنها بازی ویدیویی نیست که از ارائه یکپارچه سازی با سیستم عامل استفاده می کند (نگاه کنید به ، Fallout) ، اما استفاده هوشمندانه آن از تصاویر و صداهای آشنا بی نظیر و جذاب است.

یکی از جنبه هایی که ممکن است به این خوبی نباشد طنز بازی است. Deathloop حاوی مقدار زیادی از آن است ، حداقل در نسخه ی نمایشی. این بیشتر به دلیل کلت ،  قهرمان داستان است که از اظهارات خودپسند برای مقابله با گیر افتادن در یک حلقه زمانی بی پایان استفاده می کند. اگرچه این سبک به خودی خود چیز بدی نیست ، اما   شوخی زیاد ممکن است باعث سرد شدن برخی از افراد شود. همانطور که گفته شد ، شوخ طبعی ذهنی است ، بنابراین ما نمی توانیم Deathloop را به دلیل افزودن گفتگوی کمدی و موقعیت ها کاملاً کنار بگذاریم. علاوه بر این با توجه به فضای کلی طنز آن کاملاً بی سر و صدا نیست.

Break the Cycle

 Deathloop به عنوان یکی از آخرین بازی های انحصاری پلی استیشن منتشر شده توسط Bethesda ، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. بر اساس آنچه دیدیم ، مطمئناً شرایط لازم برای تبدیل شدن به یک موفقیت را دارد. نبرد سریع و روان ، تنوع بسیار زیاد سلاح ها ، قدرت های جالب و مکانیک های حلقه زمان به Deathloop هویت متمایزی می بخشد. ما می دانیم که Deathloop هنگام عرضه پلی استیشن 5 و رایانه چه شگفتی هایی در انتظار خود دارد.

خط پایانی 

مکانیک شلیم دقیق Deathloop ، سلاح ها و قدرت های خلاقانه و روایت حلقه زمان هوشمندانه آن را از دیگر تیراندازان اول شخص متمایز می کند. این پتانسیل برای تبدیل شدن به یک بازی  جذاب PlayStation 5 که باید پاییز امسال باشد ، است.

مزایا     

 سبک هنری باشکوه

الهام گرفته از دهه 1960

 تعداد زیادی سلاح و قدرت فوق العاده

  توطئه ای جذاب و زمان محور 

     معایب

شوخ طبعی بازی شاید برای همه مناسب نباشد