از زمان عرضه پلی‌استیشن 4 در سال 2018، God of War سانتا مونیکا در لیست‌های بی‌شماری «بهترین‌ها» قرار گرفته است، که اغلب به‌عنوان یک بازی تمام‌تایمر شناخته می‌شود. بدون شک این یک برنامه قاتل برای پلی استیشن 4 بود و نمایشی چشمگیر از اینکه کنسول سونی تا چه حد می تواند پیش برود. اکنون، تقریباً چهار سال بعد، روی رایانه شخصی وارد می‌شود - شکوه ریش‌دار کریتوس کمی محو شده است، اما فقط. God of War نه تنها یک بازی هک اند اسلش است که از طریق یک چرخش عجیب و طراوت در اساطیر اسکاندیناوی انجام می شود،  درباره پدری و آسیب های نسلی است.

ما با کریتوس، روح افسانه‌ای اسپارتا و پسر زئوس، در لحظه‌ای بی‌سروصدا آشنا می‌شویم. او و پسر خردسالش آترئوس مشغول جمع آوری هیزم در جنگلی در سرزمین های دور از شمال هستند. برف روی زمین وجود دارد و خاکستری روی ریش انبوه او می‌چرخد، و این موضوع به وضوح نشان می‌دهد که این داستان هم در زمان و هم از نظر مکان بسیار دور از سریال اصلی است.

وقتی به کلبه کوچک و منزوی خانواده برمی‌گردیم، متوجه می‌شویم که این کار ساده یک هدف شوم را دنبال می‌کند: کریتوس در حال جمع‌آوری هیزم برای مراسم تشییع جنازه همسرش، فی، بود. آرزوی او این بود که خاکسترش از بلندترین قله زمین پراکنده شود - کریتوس و آترئوس را در سفری بسیار طولانی‌تر از آنچه تصور می‌کنند، قرار می‌دهد.

بازی‌های شخص اولی که سونی به رایانه‌های شخصی منتقل کرده است – Horizon Zero Dawn و Days Gone – همگی ویترینی برای کیفیت و جلاپذیری مورد نیاز سری tentpole خود بوده‌اند، و God of War نیز از این قاعده مستثنی نیست. God of War یکپارچگی چشمگیر دارد که با فیلمبرداری تک برداشتی آن برجسته می شود - از طریق کاوش، صحنه های برش و نبردهای وحشتناک، شما هرگز از یک نمای به نمای دیگر تکان نمی دهید.

به عنوان یک سری، God of War مترادف با زیاده روی در بازی های ویدیویی است: هر ورودی جدید معمولاً به دنبال پیشی گرفتن از آخرین در مقیاس برخورد با رئیس، میزان احشاء در هر مبارزه بی رحمانه و حتی در تعداد زیادی از دلایل برای رتبه بندی است. M for Mature توسط ESRB. مطمئناً در این خدای جنگ جدید چیزهای زیادی وجود دارد: در یک سکانس، من جسد غول پیکر یک غول مرده را کشف می کنم تا کمی اسکنه افسانه ای را از سرش صید کنم، در حالی که در سکانس دیگری، من را در حال خلبانی یک کشتی بلند از هلهایم می کند. دراگر ارواح ازدحام عرشه.

به عنوان یک سری، God of War مترادف با زیاده روی در بازی های ویدیویی است: هر ورودی جدید معمولاً به دنبال پیشی گرفتن از آخرین در مقیاس برخورد با رئیس، میزان احشاء در هر مبارزه بی رحمانه و حتی در تعداد زیادی از دلایل برای رتبه بندی است. M for Mature توسط ESRB. مطمئناً در این خدای جنگ جدید چیزهای زیادی وجود دارد: در یک سکانس، من جسد غول پیکر یک غول مرده را کشف می کنم تا کمی اسکنه افسانه ای را از سرش صید کنم، در حالی که در سکانس دیگری، من را در حال خلبانی یک کشتی بلند از هلهایم می کند. دراگر ارواح ازدحام عرشه.

خدای جنگ دارای یکپارچگی چشمگیر است که با دوربین یکباره آن برجسته شده است

اما دریافتم که نمایش‌های ظرافت و خویشتن‌داری God of War به همان اندازه تأثیرگذار هستند که شکوفا شدن منحط آن، اگر نه بیشتر. بسیاری از منتقدان قبلاً به احساس رضایت‌بخش تبر لویاتان جدید کریتوس اشاره کرده‌اند که به دست او می‌چسبد و مانند چکش ثور پس از پرتاب شدن به جمجمه تمسخر آمیز یک ریور به یاد می‌آید. من رویکرد آن به طراحی جهان باز را تحسین می کنم، که دارای یک دریاچه باز بزرگ است که توسط نقاط دیدنی احاطه شده است، جایی که می توانم قایق را متوقف کنم و دخمه ها را کاوش کنم، معماها را حل کنم تا تجهیزات جدید و افزایش آمار را به دست بیاورم، یا در سفر به قله به جلو حرکت کنم. از کوه این به اندازه کافی بزرگ است که برای Jörmungandr، مار جهانی افسانه وایکینگ، که از دریاچه بیرون می آید و باعث پایین آمدن سطح آب می شود، مکان های بیشتری را برای بازدید و معماهایی برای حل کردن نشان می دهد، یک مقیاس عالی ایجاد می کند.

در حالی که داستان شامل خدایان اسکاندیناوی و یک جنگجوی اسپارتایی بی مرگ است که هم آرس و هم زئوس را کشته است، داستانی کاملا شخصی درباره اولین برخورد معنادار پدر غایب با پسرش است. در حین کاوش در میدگارد، آترئوس از کریتوس سوالاتی می پرسد که هر کودکی ممکن است در مورد پدری که به سختی می شناسد داشته باشد، و کریتوس با روش خشن و اغلب وحشیانه خود سعی می کند به پسرش درس هایی را که برای زنده ماندن در شرایط خصمانه و نابخشودنی نیاز دارد بیاموزد. 

با این حال، این کریتوس است که بیشتر آموخته ها را انجام می دهد - و بخش عمده آن از کنجکاوی و مهربانی بکر آترئوس ناشی می شود. پسر در مورد پدرش تحقیق می کند که چرا ممکن است همه چیز به طریقی خاص اتفاق بیفتد، یا ممکن است کسی در مورد آنها چه احساسی داشته باشد، و کریتوس، ماشین مرگ اسطوره ای که او هست، به طور انعکاسی با برخی از تغییرات مختصر پاسخ می دهد: "نمی دانم و نمی دانم. مهم نیست.»

من جسد غول پیکر یک غول مرده را کاوش می کنم تا کمی از اسکنه اسطوره ای از سرش ماهی بگیرم

به نظر می رسد که شکست کریتوس به عنوان والدین تحت تأثیر دو عامل است. اول، رابطه تیره‌آمیز او با پدرش زئوس بود که در نهایت باعث شد تا کریتوس پس از میخکوب کردن زئوس به قلب گایا در بازی God of War III، او را تا حد مرگ کتک بزند. دلیل دوم بسیار مرتبط تر است: کریتوس سعی می کند از آترئوس با پنهان کردن اطلاعات از او محافظت کند. او نمی خواهد به پسرش بگوید که او خداست.

برای من، این قوی‌ترین قطعه God of War است – بهتر از مبارزات جنبشی و ضربتی، بهتر از جلوه‌های بصری عالی و طراحی صدای فراگیر. هسته اصلی داستان درک دلسوزانه از یک پدیده آشنا است: اینکه والدین به فرزندان خود دروغ می گویند، و این که حتی اگر این کار را به دلایلی که معمولاً نجیبانه هستند انجام می دهند، این عدم صداقت - آن اصرار برای محافظت بیش از حد - هزینه ای دارد که فرد را به دنبال خواهد داشت. روز به سر رسید

کریتوس به میل خود تصحیح نمی‌کند، اما سفر او چند پیش‌نمایش غم‌انگیز را به او ارائه می‌دهد که غریزه محافظش در نهایت به کجا می‌تواند منجر شود. سرنوشت فرزندان ما نانوشته است، اما هنوز از آن آنهاست، و ما نمی توانیم به سادگی یک نتیجه از پیش تعیین شده را با نتیجه دیگری که انتخاب می کنیم جایگزین کنیم. نگه داشتن آنها خیلی نزدیک، نگه داشتن آنها بیش از حد عایق، در نهایت آنها را محکوم به تکرار اشتباهات خودمان می کند، یا بدتر.


البته مبارزه، محور اصلی بازی God of War است. وقتی تمام حرکات اصلی را باز کردید، احساس بسیار خوبی می‌کنید: کریتوس به جلو می‌رود تا غبارآلود دراگر تهدیدآمیز را بگذراند، و وقتی خشم اسپارتی‌اش را فعال می‌کنید، بی‌رحمانه با مشت‌ به صورت دشمن می‌کوبد. بازخوردها کاملاً ماهرانه تنظیم شده است، فقط با میزان مناسب ضربه باس و تکان صفحه نمایش به شما اجازه می دهد هر ضربه وحشیانه و انحراف سپر کرانچ را احساس کنید. آترئوس پشتیبانی گسترده ای را در سراسر دشمنان خیره کننده با تیرهای باردار ارائه می دهد که دشمنان را آسیب پذیر می کند تا کریتوس بتواند با شعبده بازی های ویرانگر و حرکات پایانی وارد عمل شود.

به همان اندازه که در حال حاضر مبارزه عالی به نظر می رسد، اوایل بازی به نقطه بالایی می رسد که در بقیه بازی تفاوت چندانی ندارد. هنگامی که هر دو اسلحه را پیدا کردید و چند توانایی رونیک را باز کردید، تنها کاری که God of War می تواند برای تغییر مبارزات انجام دهد این است که با مجبور کردن شما به استفاده از یک اسلحه خاص یا افزایش آسیب خروجی و استخرهای سلامتی، آن را کمتر سرگرم کننده کند. دشمنان

فهرست دشمن به طرز ناامیدکننده ای سبک است. فقط چند نوع اصلی از هیولاها برای مبارزه وجود دارد که هر کدام نقش جنگی خاصی دارند. همه این‌ها در طیفی از زیرشاخه‌های اصلی و بارگذاری‌ها هستند، اما زمانی که به پایان بازی می‌رسم، اکثر مبارزات کاملاً تکراری به نظر می‌رسند. هنگامی که با یک ترول مبارزه کردید، بدون توجه به اینکه با چه عنصری شارژ می شوند، تقریباً میزان توانایی آنها را مشاهده کرده اید. فراتر از آن، تقریباً فقط دو چیز وجود دارد که باید در هنگام وارد شدن به نبرد به آنها فکر کرد: بزرگترین تهدید کجاست، و چه کسی آترئوس را وادار کنم که با فلش ها را مشخص کند؟
این یک داستان شخصی است درباره اولین برخورد معنادار پدر غایب با پسرش
تجربه‌ای که از طریق مبارزات و ماموریت‌ها به دست می‌آید را می‌توان صرف باز کردن توانایی‌ها و مهارت‌های سلاح‌های جدید برای آترئوس کرد، و می‌توانید مجموعه‌های جدیدی از زره‌ها را در حین کاوش پیدا کرده و ارتقا دهید. با این حال، در حالی که دشمنان در سختی‌های خود بزرگ می‌شوند، خط جستجوی اصلی آنقدر چالش ایجاد نمی‌کند که به‌خصوص در نیمه دوم کمپین، به‌دنبال ارتقای فعالانه ارزش وقت شما را داشته باشد. در God of War مبارزات وحشیانه‌ای سخت وجود دارد، اما تنها در صورتی که فراتر از مسیر شکسته‌ای را کاوش کنید، جایی که می‌توانید قدرت خود را در شکاف‌های قلمرو و طاق‌های والکری آزمایش کنید، که مشخصاً قرار است تا زمانی که داستان را به پایان نرسانید، نجات پیدا کنید.

با این حال، پس از تماشای پخش تیتراژ، کارهای زیادی برای انجام باقی مانده است. شما در طول سفر خود به چندین قلمرو اساطیری نورس سفر خواهید کرد، اما دو مورد از آنها - Niflheim و Muspelheim - حالت‌های پایان بازی قابل تکراری هستند که در آنها می‌توانید در هزارتوی زمان‌بندی‌شده و نیمه‌سرکشی غارت کنید، یا دستکش‌هایی را به دست بگیرید که به طور فزاینده‌ای نیاز دارند. در مسیر بالا رفتن از یک آتشفشان اگر از مبارزات لذت می برید، پس از اتمام کمپین، ساعت های زیادی باید بجنگید - و این قبل از اینکه به بازی جدید بپردازید.

در این لحظه صدای طبل انگشتان روی میز را می شنوم. ما می دانیم که God of War یک بازی خوب است، وقتی منتشر شد همه چیز را در مورد آن شنیدیم. پورت کامپیوتر چطور؟ من یک خبر خوب دارم: همچنین بسیار خوب است. نسخه Steam از مانیتورهای فوق عریض و رزولوشن 4K با تنظیمات جداگانه برای جزئیات بافت، کیفیت مدل، سایه‌ها، انعکاس‌ها، «اتمسفر» و انسداد محیط پشتیبانی می‌کند. و در حالی که سیستم مورد نیاز God of War خیلی سخت نیست، می‌توانید عملکرد را از طریق Nvidia DLSS یا AMD's FidelityFX Super Resolution افزایش دهید و به شما کمک می‌کند از نرخ فریم جدید استفاده نشده استفاده کنید.

فهرست دشمن به طرز ناامیدکننده ای سبک است، تنها با چند نوع اساسی از هیولاها برای نبرد

با این حال، چند حذف عجیب وجود دارد: ساخت بررسی فاقد یک حالت تمام صفحه واقعی است و فقط گزینه های نمایش تمام صفحه بدون حاشیه و پنجره را ارائه می دهد. به طور مشابه، در حالی که می‌توانید نرخ فریم را باز کنید، اگر مانیتور شما نرخ تازه‌سازی ۱۴۴ هرتز یا بالاتر دارد و می‌خواهید نرخ فریم را روی آن قفل کنید، ۱۲۰ فریم بر ثانیه با توجه به درپوش دستی بالاست.عملکرد عموماً در RTX 2070 Super و Ryzen 9 3900X بسیار خوب است، حتی در حالت فوق از پیش تنظیم شده در 1440p. هنگام اتصال از طریق بلوتوث، تشخیص God of War کنترلر Elite Series 2 من با مشکل مواجه شدم، اما این تنها مختص God of War نیست و اتصال با کابل USB-C به خوبی کار می کند.

خوشبختانه، هیچ یک از این مسائل جزئی برای منحرف کردن این واقعیت که God of War یک بازی مجلل است، از مبارزات باس‌های تکتونیکی آن گرفته تا توجه دقیق به جزئیات که داستان سرایی یکپارچه آن را امکان‌پذیر می‌کند، کافی نیست. و برای داستانی در مورد یک خدای بدخلق که وقت خود را صرف پرکردن جنگجویان افسانه‌ای با چاقوهایی می‌کند که شباهت عجیبی به آرم موتور Unreal دارد، خدای جنگ به‌طور طراوت‌بخشی انسانی است.

نمرات بازی 

این بازی اکشن ماجراجویی در حال حاضر در سایت مجموع بررسی متاکریتیک با امتیاز قابل توجه 93 قرار دارد، با اکثر نوشته‌های تا کنون نمرات بین 80 تا 100 از 100، و تعداد کمی از آنها در انتهای بالای آن مقیاس بنابراین، به نظر می‌رسد که نسخه رایانه شخصی با استقبال بسیار گرمی در سراسر هیئت مدیره مواجه شده است، مانند جام خوشامدگویی از مید زمستانی.

بدون هیچ مقدمه ای، در اینجا خلاصه ای از بررسی های PC God of War آورده شده است:

PCGamesN – 9/10
PCGamer - 90/100
PC Mag - 4/5
NME - 4/5
VGC - 5/5
ScreenRant - 5/5
Windows Central – 5/5
محور ششم - 8/10
خدا یک گیک است - 10/10
GameByte – 8.5/10
چند ضلعی - بدون امتیاز
تفنگ کاغذی راک - بدون گل


(حداقل) سیستم مورد نیاز God of War  


CPU: Intel i5-2500k (4 هسته 3.3 گیگاهرتز) یا AMD Ryzen 3 1200 (4 هسته 3.1 گیگاهرتز)
رم: 8 گیگابایت
سیستم عامل: ویندوز 10 64 بیتی
کارت گرافیک: NVIDIA GTX 960 (4 گیگابایت) یا AMD R9 290X (4 گیگابایت)
PIXEL SHADER: 5.1
VERTEX SHADER: 5.1
فضای آزاد دیسک: 70 گیگابایت
رم اختصاصی ویدیو: 4 گیگابایت


 پیشنهادی God of War


CPU: Intel i5-6600k (4 هسته 3.5 گیگاهرتز) یا AMD Ryzen 5 2400 G (4 هسته 3.6 گیگاهرتز)
رم: 8 گیگابایت
سیستم عامل: ویندوز 10 64 بیتی
کارت گرافیک: NVIDIA GTX 1060 (6 گیگابایت) یا AMD RX 570 (4 گیگابایت)
PIXEL SHADER: 5.1
VERTEX SHADER: 5.1
فضای آزاد دیسک: 70 گیگابایت
رم اختصاصی ویدیو: 6 گیگابایت (AMD 4 گیگابایت)