غول فناوری چینی شیائومی از یک ربات چهارپا به نام CyberDog رونمایی کرد .  یک ماشین آزمایشی و منبع باز که به گفته این شرکت "امکانات پیش بینی نشده ای دارد".

CyberDog جدیدترین نمونه از شرکت های فناوری است که از فرم چهارپایه در رباتیک استفاده می کنند. نمونه بارز این روند Spot است ، دستگاهی که توسط شرکت آمریکایی Boston Dynamics ساخته شده است. Spot سال گذشته با قیمت 74،500 دلار به فروش رفت و کاربردهای مختلفی داشته است ، از بررسی معادن خطرناک گرفته تا کمک به پزشکان برای ارتباط از راه دور با بیماران. همچنین توسط نیروی انتظامی و ارتش آزمایش شده است ، اما نه به عنوان سلاح.

مشخص نیست شیائومی چه هدفی را برای CyberDog در نظر گرفته است. در بیانیه مطبوعاتی ، این شرکت بر منبع باز بودن طراحی دستگاه تأکید کرد و در ابتدا تنها 1000 دستگاه برای "طرفداران شیائومی ، مهندسان و علاقه مندان به رباتیک" منتشر کرد. این شرکت می گوید امیدوار است  "توسعه و پتانسیل روبات های چهارپا را تقویت کنند" و قیمت فروش این ربات را تعیین می کند. قیمت 1000 دستگاه اول فقط 9999 یوان یا تقریبا 1540 دلار است (هرچند مشخص نیست که آیا این قیمت برای نسخه های بعدی یکسان است یا خیر).

این خبر رسمی، "طبیعت حیوان خانگی" CyberDog را مشخص می کند ، از جمله توانایی آن در پاسخ به دستورات صوتی و پیروی از صاحبش مانند یک سگ واقعی. با نگاهی به تصاویر CyberDog ، مشخص است که شیائومی دستگاه را به عنوان رقیبی برای Aibo ، ربات سگ خود سونی معرفی نمی کند. در حالی که Aibo کوچک و زیبا است ، CyberDog براق و آینده نگر است - حتی کمی تهدید آمیز. رندرهای دستگاه شبیه به شخصیت اصلی یک برنامه تلویزیونی علمی تخیلی به نظر می رسد ، از پله ها بالا می رود . مقایسه های اجتناب ناپذیری با قسمت "Metalhead" بلک میرر ، مانند همیشه ، انجام خواهد شد.


شیائومی می گوید CyberDog به اندازه کافی  برای انجام backflips چابک است ، می تواند با سرعت 3.2 متر بر ثانیه (در مقایسه با 3.9 متر در ثانیه) و وزن 3 کیلوگرم (در مقایسه با 5.2 کیلوگرم Spot) حرکت کند. CyberDog از پلتفرم هوش مصنوعی Jetson Xavier انویدیا پشتیبانی می کند و به مجموعه ای از دوربین ها و حسگرها مجهز شده است. این سنسورها شامل سنسورهای لمسی ، ماژول GPS ، لنز ultra-wide-angle fisheye فوق عریض و دوربین RealSense D450 اینتل برای تشخیص عمق است. این اجزا ربات را قادر می سازد تا به صورت نیمه مستقل حرکت کند.

CyberDog می تواند محیط اطراف خود را در زمان واقعی تجزیه و تحلیل کند ، نقشه های ناوبری ایجاد کند ، مقصد خود را ترسیم کند و از موانع عبور کند. شیائومی می گوید که همراه با وضعیت بدن و ردیابی تشخیص چهره ، CyberDog قادر است صاحب خود را دنبال کرده و از موانع عبور کند. این دستگاه همچنین می تواند به دستورات صوتی ، از جمله تشخیص کلمات و دستورالعمل ها پاسخ دهد ، یا می توان آن را با استفاده از یک برنامه تلفن هوشمند متصل کنترل کرد.

CyberDog همچنین دارای سه درگاه USB-C و یک درگاه HDMI است که طبق گفته شیائومی می توان سخت افزار آن را سفارشی کرد. این شرکت پیشنهاد می کند سنسورهای لیدار ، دوربین های پانوراما و چراغ های جستجو همگی به ربات اضافه شوند.

انتشار CyberDog توسط شیائومی بسیار جالب است .  اطلاعات زیادی در مورد چشم انداز روباتیک فعلی و دسترسی به این فناوری ارائه می دهد.

در اوایل سال جاری ، شرکت چینی رباتیک Unitree یک ربات چهارپایه منتشر کرد که هزینه آن تنها 2700 دلار بود و CyberDog خود شیائومی آن را دوباره رد کرد. بدیهی است که قابلیت این ماشین ها یکسان نخواهد بود ، اما دسترسی گسترده به این فناوری نشان می دهد که آیا ارزش این شرکت ها را دارد یا خیر.