Kena: Bridge of Spirits-که هم اکنون برای رایانه های شخصی ، PS4 و PS5 منتشر شده است-اولین بازی استودیوی Ember Lab واقع در کالیفرنیا است که قبلاً در زمینه ساخت فیلم های کوتاه و تبلیغاتی فعالیت می کرد. بنابراین جای تعجب نیست که موفق ترین چیز در مورد Kena: Bridge of Spirits طراحی ها و انیمیشن های شخصیت آن است. قهرمان اصلی فیلم Kena (با صدای Dewa Ayu Dewi Larassanti) احساس می کند یک قهرمان استودیو Ghibli است که توسط دیزنی ، پیکسار و لایکا طراحی شده است. کنا در همه جا با موجودات کوچک ناز و کوچکی همراه است که می توان آنها را به بهترین شکل مینیون های خزدار مشکی رنگ توصیف کرد (هرچند آنها احمق های نادان نیستند). برخی از شخصیت های جانبی نیز واقعاً جذاب هستند. و همه آنها در حالت بهترین حالت Kena: Bridge of Spirits هستند ، جایی که آنها  می گویند و زنده می شوند.

همه اینها در دنیایی با الهام از فرهنگهای آسیایی ، در درجه اول ژاپنی و بالی تنظیم شده است. مجسمه های روباه ایناری این چشم انداز را نشان می دهد ، دروازه های توری از شینتو بیرون کشیده می شود و نمره ارکستر گیملان پس زمینه دوست داشتنی بازی (بیشتر هنگامی که کنا در حال کاوش است) شامل همکاری با گروه گالیان چودامانی بالیانس است. اما کنا: پل ارواح هرگز واقعاً موقعیت خود را توجیه نمی کند ، به همین دلیل است که داستان آن باید از فرهنگهایی که این کار را انجام می دهد وام بگیرد - ممکن است یک فرد بدبین به جای وام گرفتن "مناسب" بگوید. از این گذشته ، آزمایشگاه امبر خوشحال است که از لهجه های انگلیسی غربی در همه جا استفاده می کند ، که از نظر بصری شرقی با همه چیز خوب نیست.

وقتی صحبت از داستان می شود ، Kena: Bridge of Spirits هرگز واقعاً شما را به خود جذب نمی کند. این عمدتاً به این دلیل است که شخصیت های آن ظاهر نشده اند ، و کنا خود را تغییر داده است ، بنابراین شما واقعاً انگیزه ندارید آنچه را که بازی انجام می دهد انجام دهید. از شما می خواهد و اگرچه بازی دارای عناصر بنیادین قوی موضوعی است - در مورد غم ، شفا و ادامه دادن است - Ember Labs قادر به ارائه مکانیکی نیست که ممکن است از طریق گیم پلی بازی Kena: Bridge of Spirits این را نشان دهد. در بیشتر موارد ، این یک پلتفرم اکشن استاندارد است که با تکیه بر همان ابزارهایی که بزرگترین فرنچایزهای سونی را پشتیبانی می کند (از God of War تا Horizon Zero Dawn) با الهامات آشکار Zelda ترکیب شده است. همه در یک واحد ادغام شدند.

کنا: پل ارواح با یک خزیدن متنی باز می شود و به ما می گوید که در دنیایی اتفاق می افتد که مردم ماسک های چوبی برای احترام به کسانی که مرده اند می سازند و به هدایت روح خود به دنیای بعدی کمک می کنند. اما بعضی از ارواح در مواقعی گیر می افتند که در انحرافات شبیه درخت ظاهر می شوند و جهان را فاسد می کنند. همانجاست که کنا وارد می شود. مانند پدرش ، کنا راهنمای روح است - او دارای یک ستون جادویی است که از نسل به نسل به خانواده منتقل شده است. کنا روح های از دست رفته را شفا می دهد (بخوانید: آنها را بارها و بارها بر سر خود بکشید) و فساد را برطرف می کند. او به صورت مجازی پل ارتباطی با ارواح است. اما او این کار را به تنهایی انجام نمی دهد.

مینیون های مشکی و خزدار فوق الذکر که با نام روت شناخته می شوند ، کنا را دنبال می کنند و آنها نیز در موارد مختلف به او کمک می کنند. پوسیدگی می تواند مناطق جدیدی را باز کند-یا با حمل اشیاء به مکانی دیگر که به نوبه خود معماهای محیطی را حل می کند ، یا با تبدیل شدن به یک موجود بزرگ شبیه مهر و موم برای مدت محدود برای از بین بردن فساد. Rot همچنین می تواند در مبارزه با Kena: Bridge of Spirits به شما کمک کند - با شکستن دشمنان ، یا حواس پرتی آنها که به شما اجازه می دهد در برخی از لیس ها قرار بگیرید. اما روت برای ظهور در نبرد به "شجاعت" نیاز دارد ، که کنا باید با حمله و برداشتن کره های طلایی که دشمنان آن را رها می کنند ، ایجاد کند. (تنها مشکل روت این است که آنها را روت می نامند ، که از نظر عامیانه نام وحشتناکی است. من فکر می کنم آزمایشگاه امبر می خواست آنها شخصیتی از پوسیدگی باشند ، اما "پوسیدگی" کلمه خوبی نیست.)

"شجاعت" باید با احتیاط در Kena: Bridge of Spirits استفاده شود ، زیرا اهداف تهاجمی و دفاعی دیگری نیز در مبارزه دارد. می توانید از آن برای درمان خود با کمک مناطق شفابخش فعال شده توسط Rot در هر میدان رزمی استفاده کنید. همچنین می توان از "شجاعت" استفاده کرد تا Rot نقاط  دشمن را از بین ببرد. و سرانجام ، توانایی های فوق العاده کنا را نیز تقویت می کند-از یک "پیکان  پوسیده" که آسیب های بزرگی وارد می کند ، تا یک "چکش روت" قدرتمند که به همه دشمنان اطراف آسیب می رساند. زنده ماندن در کنا: پل ارواح در مورد تصمیم گیری در مورد بهترین استفاده از "شجاعت" در دسترس شما است. با توجه به Kena ، از همه مهمتر نمی توان خسارت زیادی را متحمل شد.

توانایی های ویژه-Rot Hammer ، Rot Infused Arrow ، تیراندازی با کمان اسلومو ، تقویت سپر و حملات با سرعت بالا-موجود در درخت مهارت همه به آن پول "کارما" اشاره می کند که با مبارزه با دشمنان و بازیابی محیط خراب اطراف شما به دست می آید.

همه اینها مکمل مهارتهای اصلی رزمی کنا است که نیازی به "کارما" یا "شجاعت" ندارد. شما یک حمله سبک ، یک حمله سنگین ، سپر ، طفره رفتن ، بلوک ، پارری و تیر و کمان دارید. برای غلبه بر دشمنانی که Kena: Bridge of Spirits به سمت شما پرتاب می کند ، باید از ترکیبی از اینها در ترکیب با تمام مهارت های خاص استفاده کنید. با افزایش سختی ها با انواع جدید دشمنان ، Kena: Bridge of Spirits شما را نیز مجبور به سازگاری می کند. در حالی که می توانستم با حملات سبک در اوایل ، در برابر دشمنان بزرگتر ، کنار بیایم ، بیشتر اوقات از dodge استفاده می کردم ، Rot را برای اتصال آنها اعزام می کردم و سپس تیرهای قدرتمندی را از راه دور شلیک می کردم. اما از آنجا که عرصه های Kena: Bridge of Spirits معمولاً در قسمت کوچکی قرار دارند ، نبرد در برخی مواقع به صورت دکمه ای در می آید - که سرگرم کننده نیست.

در خارج از آن ، نبرد با بخش هایی از پلتفرم و معمای پیمایش آمیخته است. این بیشتر شامل جستجوی کلیدهایی است که پوسیدگی یا کمان شما می تواند به آنها ضربه بزند ، گلهای غول پیکر که می توانید با کمان به آنها بچسبانید (درست مانند یک قلاب دست و پا زدن) ، یا بالا رفتن از صخره ها و طاقچه هایی که به راحتی با رنگ سفید مشخص شده اند اگر گیر کرده اید ، می توانید از ماسک های چوبی فوق استفاده کنید تا جهان را از دید ارواح دیگر ببینید - این موارد مورد علاقه را برجسته می کند. اما راه حل برخی معمای Kena: Bridge of Spirits می تواند مبهم باشد. من نیم ساعت در یک سطح فرعی گیر کردم ، اما به راه حلی بر خوردم که هنوز برای من منطقی نیست.

اگرچه کنا: پل ارواح شما را به کاوش تشویق می کند ، اما این جهان باز نیست. درست مانند بازی های قدیمی از نوع Zelda که از آن الهام گرفته شده است ، دنیای آن به مناطق تقسیم شده است که یکی پس از دیگری باز می شوند. هر منطقه یک هدف نهایی دارد: آزاد کردن روح. این معمولاً شامل به دست آوردن مقدار مشخصی از برخی اقلام است. انجام این کار به نوبه خود شما را ملزم به انجام برخی از وظایف فرعی می کند. همه چیز بسیار ساده است. وقتی از هر منطقه عبور می کنید ، با هجوم هایی روبرو می شوید که راه شما را می بندند. شما می توانید کسانی را که از Rot استفاده می کنند پس از شکست دادن دشمنانی که به طور اجتناب ناپذیری ایجاد می شوند ، پاک کنید. در این راه چند رئیس کوچک و در پایان یک رئیس بزرگ وجود خواهد داشت. 

همچنین می توانید هر جایی بنشینید و با Rot بازی کنید. کنا حتی اگر به او اجازه دهید مدتی کار کند ، این کار را به تنهایی انجام می دهد.

با این اوصاف ، دنیای کنا: پل ارواح واقعاً زرق و برق دار و رنگارنگ است-حتی در حالی که بازی مملو از پوسیدگی ، گیر افتادن و تنهایی است-از غارهای تاریک فانوس روشن تا جنگل های روشن در فضای باز. و این از نقطه نظر من در پلی استیشن 4 پایه است ، جایی که عملکرد روان به قیمت جزئیات گرافیکی و نام مستعار قابل مشاهده است (بیشتر زمانی که Kena در حال اجرا است). به نظر نمی رسد که بازی با بافت های کارتونی خود به دنبال واقع گرایی است. و با وجودی که من بازی Kena: Bridge of Spirits را در اوج خود تجربه نکردم ، اما با توجه به مشكلات سونی با تولید كافی واحدهای پلی استیشن 5 برای راه اندازی ، اغلب بازی بازان كنسولی به طور مداوم آن را بازی خواهند كرد. در مورد مسائل بیشتر عرضه در هند چیزی نگوییم. اگر از رایانه شخصی استفاده می کنید ، به لطف تلاش های قیمت گذاری منطقه ای Epic ، معامله بسیار بهتری دریافت خواهید کرد.

در نهایت ، Kena: Bridge of Spirits یک بازی اکشن و ماجراجویی سه بعدی است. ممکن است شبیه به یک بازی مدرن Zelda باشد اما مانند آن بازی نمی کند. این تا حد زیادی فقط یک سری از روالهای رزمی مبتنی بر عرصه است ، که طی مسیرهای طولانی پیمایش به هم متصل شده اند ، و صحنه های کوتاهی که خوب طراحی شده اند اما مانند یک فیلم B فراموش شده هالیوود به نظر می رسند. اغلب اوقات ، Kena: Bridge of Spirits شما را به یاد بازی های بهتری می اندازد و از آن وام گرفته اید - که نشانه خوبی نیست. یادگیری از دیگران ضرری ندارد ، مطمئناً خوب ساخته شده است ، اما اصالت ندارد. کنا: پل ارواح ، شخصیت کمی دارد ، زیرا درخشش دیگران را پذیرفته است. برای عنوان اول ، این بدون شک تلاش خوبی است - اما من می ترسم آزمایشگاه امبر آن را بی خطر بازی کرده باشد.

مزایا
     طراحی شخصیت
     دنیای باشکوه
     کوتاه و شیرین

معایب
     عنوان بر اساس اعداد
     ناهماهنگی فرهنگی
     قصه گویی ملایم
     فاقد اصالت
     پازل های مبهم

امتیاز (از 10): 6Kena: Bridge of Spirits در 21 سپتامبر برای رایانه های شخصی ، پلی استیشن 4 و پلی استیشن 5 منتشر شد. هزینه آن Rs است. 939 در فروشگاه Epic Games و Rs. 3330 در فروشگاه پلی استیشن