این نکات مفید را دنبال کنید تا از گوشی هوشمند خود در عین حفظ حریم خصوصی خود لذت ببرید

آمارشناسان تعداد تلفن های همراه در جهان را حدود 5 میلیارد تخمین می زنند که حدود نیمی از آنها را تلفن های هوشمند تشکیل می دهند. این 2.5 میلیارد تلفن هوشمند در حال استفاده است ، این بدان معناست که یک سوم مردم جهان از طریق پیام کوتاه ، FaceTiming ، ارسال و دریافت تصاویر ، و در غیر این صورت از تلفن های خود برای بیش از صحبت کردن استفاده می کنند. حتی اگر دیر به مهمانی تلفن های هوشمند آمدید ، به احتمال زیاد هر روز از آن دستگاه تلفن همراه هوشمند استفاده می کنید و داده های شخصی زیادی جمع آوری می کنید. بنابراین ، ممکن است به این فکر کنید که "چگونه می توانم تلفن هوشمند خود را ایمن و ایمن نگه دارم؟"

1 _ دستگاه خود را با رمز عبور قفل کنید
بدون این اولین لایه امنیتی ، هرکسی تلفن شما را بر می دارد می تواند به برنامه های شما و داده های موجود در آن دسترسی پیدا کند. گذرواژه ای را که فقط شما می دانید تنظیم کنید و قبل از استفاده از تلفن ، روی آن ضربه بزنید. برای دستگاه هایی که اجازه می دهند ، می توانید یک "شناسه لمسی" تنظیم کنید که تلفن را در پاسخ به اثر انگشت شما باز می کند یا یک "شناسه چهره" تنظیم کنید که وقتی دوربین جلویی شما را تشخیص می دهد قفل تلفن را باز می کند.

2 _ از پیوندهای مشکوک خودداری کنید
هر پیوندی که در ایمیل یا متنی دریافت می کنید باید با چشم مشکوک مورد بررسی قرار گیرد. اگر فرستنده را نمی شناسید ، حتی به این فکر نکنید که روی پیوند کلیک کنید. اگر فرستنده را می شناسید ، قبل از کلیک روی آن مطمئن شوید که آن را ارسال کرده است. حساب های ایمیل ، پیامک و پیام های جعلی که وانمود می کنند شخص یا نهادی هستند که می شناسید یک ترفند رایج جنایت سایبری است و به عنوان فیشینگ شناخته می شود. طعمه نگیرید

3 _ بلافاصله نرم افزار خود را به روز کنیدهر زمان که یک بروزرسانی برای دستگاه شما منتشر شد ، فوراً آن را بارگیری و نصب کنید. این به روز رسانی ها اغلب شامل رفع مشکلات امنیتی ، وصله های آسیب پذیری و سایر مراقبت های لازم است.

4. از رمزهای عبور منحصر به فرد برای هر حساب آنلاین استفاده کنید
از استفاده مجدد از کلمات عبور خودداری کنید. وقتی مجرمان سایبری گذرواژه کاربر را در اختیار خود می گیرند ، آن رمز را برای هر یک از حساب های کاربر امتحان می کنند. این نوع کلید اسکلت را به آنها ندهید. بهترین روش این است که از یک مدیر رمز عبور برای ایجاد گذرواژه های منحصر به فرد و سخت شکستن استفاده کنید. مزیت مدیر رمز عبور این است که همه رمزهای عبور شما را برای شما به خاطر می سپارد. گزینه دیگر استفاده از جملات به یاد ماندنی یا "عبارات عبور" است که می توانید به خاطر بسپارید. اگر لازم است آنها را یادداشت کنید ، این کار را انجام دهید ، اما آنها را دور از رایانه خود ذخیره کنید.

5. در شبکه های Wi-Fi باز از VPN استفاده کنید
اجتناب از استفاده از Wi-Fi باز دشوار است-شما مشغول هستید ، خارج از منزل هستید و باید برخی معاملات آنلاین را انجام دهید. در اینجا یک سناریوی رایج وجود دارد: شما به طور اتفاقی در کافی شاپ هستید و بنابراین تلفن خود را به شبکه Wi-Fi محافظت نشده آنها متصل می کنید و خرید خود را انجام می دهید یا با تلفن همراه خود یک تراکنش بانکی انجام می دهید. بنابراین ، اگر در چنین شرایطی باید از Wi-Fi باز استفاده کنید ، یک برنامه VPN برای دستگاه تلفن همراه خود دریافت کنید. این باعث می شود شما ناشناس آنلاین باشید ، بنابراین می توانید از Wi-Fi باز استفاده کنید که با خیال راحت از چشم جنایتکاران سایبری پنهان شده است.

6. برنامه ها را از فروشگاه های معتبر برنامه بارگیری کنید
فقط از فروشگاه های رسمی برنامه استفاده کنید - Apple App Store اگر iPhone یا iPad دارید و Google Play اگر دستگاه Android دارید. برای توسعه دهندگان بدافزار بسیار رایج است که برنامه های مخرب جعلی ایجاد کرده و آنها را در سایت های سایه دار شخص ثالث قرار دهند ، فروشگاه های برنامه های رسمی فرایند بررسی دقیق تری دارند.

7. پشتیبان گیری از اطلاعات خود در ابر
اگر از تلفن خود پشتیبان گیری مداوم داشته باشید ، از بسیاری از سردردها جلوگیری خواهید کرد. به این ترتیب ، در صورت گم شدن یا سرقت ، هنوز همه برنامه ها ، داده ها و حساب های به روز را در نسخه پشتیبان خود دارید.

8. پاک کردن از راه دور تلفن خود را فعال کنید.
به عنوان فرایند آرامش از آخرین مرحله ، اگر تلفن شما گم شده یا به سرقت رفته است ، می توانید تمام اطلاعات شخصی خود را از راه دور از حافظه آن پاک کنید. (و نگران از دست دادن این داده ها نباشید زیرا پشتیبان گیری مفیدی از نکته 7 دارید.) می توانید در مورد نحوه پاک کردن iPhone از راه دور و پاک کردن دستگاه Android خود از راه دور در صفحات وب مربوطه بیشتر بدانید.


9. از یک برنامه امنیتی استفاده کنید
با در نظر گرفتن همه نکات فوق ، شما را در نگهبانی کامل نگه می دارد و نصب برنامه امنیتی قوی ، بقیه راه را برای حفاظت کامل پیش می برد. Cybersecuritysoftware بدون وقفه در پس زمینه کار می کند و مطمئن می شوید که هیچ برنامه ناشناخته ای وجود ندارد یا به طور ناگهانی به دستگاه وارد نمی شود. Avast دارای یکی از بزرگترین موتورهای امنیتی در جهان است که از شبکه جهانی صدها میلیون کاربر محافظت می کند. با نصب Avast Mobile Security برای iOS یا Avast Mobile Security برای Android ، از داده ها و آرامش خود محافظت کنید.